Új hordozókendőt vettél? Egy kis használati útmutató mosáshoz:
Az #új #hordozókendőt AVATJUK. Azaz kimossuk. Több okból is. Egyrészt a gyártósorról, szövésből lekerülve a gépport szeretnénk ilyenkor eltávolítani, hogy a baba bőrével ne érintkezzen. Másrészt a szálakat egy bevonattal látják el, hogy könnyebben csússzon szövés közben. EZT első avató mosáskor ki kell mosni a szálakról és szálak közül. A szálak így felpuhulnak, a természetes vastagságukat és tulajdonságaikat így érik el, továbbá a szálak egymásba tudnak ‘kapaszkodni’ rendeződni és nem utolsó sorban megelőzhető a későbbi sérülés, szálhúzódás is így.
Avató )
- bő vízben
- az anyag összetételétől
- és a gyártói cimkéjén jelzett javaslattól függően.
Jellemzően langyos vízben feloldott - #mosószódával mosom,
- a lehető legmelegebb vízben, (amit a cimke megenged)
- és #ecettel 2x 3x öblítem bő hideg vízben. (Kivétel a bambusz, selyem, gyapjú)
Későbbi mosásra és anyagösszetétel választáshoz készítettem egy kis összefoglalót: mire kell számítani, ha kevert szálú hordozókendőt választasz, hogy kell mosni?
MINDRE igaz, hogy bababarát vagy öko mosószerrel mossuk (gyapjú selyem esetén speciális mosószer) és öblítőt ne használjunk, mert az betapad a szálak közé és negatív irányba befolyásolja a kendő kötési tulajdonságait, az anyag nedvszívó tulajdonságait.
PAMUT A babahordozó kendők alapanyagának egyik alap összetevője és kevert szálakban is jellemző keverék-alap. A pamut egy természetes anyag, ami a gyapotnövényből származik. A növény magbolyhai a gyapotszálak, ezeket a szálakat cérnákká fonják, és puha, légáteresztő textíliák készítésére használják.
Könnyű színezni, jól magukba szívják a különböző természetes, bababarát színezőanyagokat is.
Nem statikus. A pamut nem vezet elektromosságot.
Az anyag erős, és valójában erősebb lesz, ha nedves. Centrizhető. Nem kényes anyag. Kényelmes és puha
Hihetetlenül kényelmes viselet, mivel a gyapotnövény természetesen puha és bolyhos, ennek köszönhetően a pamutszövet megtartja ezt a puha érzetet. Nedvszívó
A pamutszálak közötti tér azt jelenti, hogy a pamut nedvszívó, és elvezeti a nedvességet a bőrről. Könnyen mosható
A pamut anyagból készült termékek nem fognak hamar tönkremenni, jól viselik a mosógépben való többszöri mosást is. 120 °C-ig bírja a hőt, ekkor sárgulni kezd. 150 °C-on meggyullad. A savak oldják, a lúgoktól megduzzad és csavarulatai kisimulnak, így fényesebbé válik (ezen alapul egy nemesítő eljárása, az ún. mercerezés). A szerves oldószerek nem károsítják. Igen sok vizet (száraz súlyának kb. 25%-át) tud megkötni, ezért nehezen szárad. Nedvesen megduzzad, szálai rövidülnek – mosáskor ezét zsugorodnak, „mennek össze”. Meglehetősen erős, nem nyúlik. A napfény sárgítja.
Mosása egyszerű: 40-60 fokon (de akár 90 fokon is) mosható. (Magasabb hőfokra zsugorodik) Gőzölős magas hőfokos vasalással puhítható.
A #LEN egy növényi rostokból felépülő, természetes anyag. Organikus, teljesen lebomlik, nem marad utána ökológiailag veszélyes hulladék. Antiallergén és antibakteriális, tehát megfelelő allergiások számára. Fontos, hogy légáteresztő, forró időben a bőr szabadon lélegezhet benne. Ideális nyár ruházat- és kendőalapanyag. A len tartós és ellenálló, mosása egyszerű és magas hőfokot is bírja. Mindezek mellett gyűrődésre hajlamos, de a gőzölős vasalást meghálálja, ugyanis puhítja, lágyítja az anyagot. A gyűrődési hajlama néhány magasabb minőségű lenes kendőnél elhanyagolható. A gyűrődés az értékei mellett elnézhető ennek az anyagnak. Használat közben nagyon puhává válik.
A #KENDER puhasága és erőssége egyszerre segíti a kötést. Nyolcszor erősebb, mint a pamut kiemelkedő a nedvszívó, nedvességelvezető képessége, légáteresztő, jól szellőző alapanyag, ezért nyáron kellemes, hűvös viselet, télen tartja a hőt. UV-szűrő hatása van és ellenáll a penésznek, antibakteriális hatású. A rendszeres viselés és mosás finomabbá, puhábbá teszi, azonban gyűrődésre hajlamos. Komposztálható, könnyen lebomló alapanyag. A fenntartható divatiparban a legfenntarthatóbb alapanyagok közé sorolták. Jól siklik két rétegben is és egy rétegben is tart. Mosása egyszerű: gépben mosható, akár 60 fokon is, centrizhető és szárítógépet is elviseli. (mosózsákban)
A #BAMBUSZ egy rendkívül gyorsan és magasra növő fűféle, ami ellenáll a kártevőknek. Természetes baktérium, gomba, mikróba ellenes, kiváló szagtalanító tulajdonságokkal is rendelkezik, és nem okoz allergiás reakciót sem. A bambusztextil 60 százalékkal több vizet nyel el, mint a pamut, és a saját súlyának a háromszorosát képes felszívni. A bőrt szárazon, és hűvösen tartja. A nedvességet 3-4x gyorsabban vezeti el a bőrről, mint a pamut. Nagyszerűen szigetelnek is, melegebb időben hűvösebb, hidegebb időben melegebb érzetet nyújtanak a bőrön. Hasonlóan fényes, és csillogó, mint a selyem. Bambusz tartalmú kendők keményebbek frissen mosva, de hihetetlenül puha, és selymes tapintású lesz használat közben. Kevésbé gyűrődik mint a pamut, de ha mosás után mégis vasalni kell, akkor azt csak alacsonyabb hőmérsékleten szabad, mint a pamutot. Enzim és ecetmentes kézi mosást igényel.
A #SEACELL (hínár) szálai cellulózrostok, valamint tengeri algakivonat felhasználásával készülnek. A kendőt puhává, enyhén rugalmassá, légáteresztővé, nedvességelvezetővé, könnyűvé teszi és kellemes a bőrnek is. A legizgalmasabb tulajdonsága az, hogy az alga tápanyagai megmaradnak a rostban, amit a bőr képes felszívni, így az anyaggal való érintkezés állítólag kifejezetten egészséges, stresszoldó hatású. Fontos tulajdonságai közé tartozik az, hogy biológiailag lebomlik, nem mellesleg a gyártási módszer is követi a fenntarthatóságot. Mosása viszonylag egyszerű, nem igényel külön mosószert és centrizhető, vasalható.
A #TENCEL farostban megtalálható cellulózból állítják elő, tehát természetes anyag, bár fogásra nagyon hasonlít a műszálra, de egészen más tulajdonságokkal rendelkezik. Antibakteriális, mivel a nedvesség a szálak belsejébe kerül – állítólag gyorsabban, mint egyéb textilek esetében – és bezáródik abba. Nyáron hűs érzetetű a tenceles kendő a bőrön. JOBBAN siklik, mint tapad. A tencel szál úgy erős, hogy nyúlik, ezért kevert szálként akár pamut vagy len/kender mellett érvényesülhetnek előnyös kötési tulajdonságai.
A #MODAL bükkfa cellulózból állítják elő. Tulajdonságaiban viszkózhoz hasonló, de attól nagyobb szakítószilárdsággal rendelkező, rugalmasságot biztosító anyag. A modal szál 50%-kal több vizet nyel el, mint ugyanannyi mennyiségű pamut, a test így ennyivel szárazabb lesz.
Mosása során a centrizésre kell figyelni, alacsony fordulatszám javasolt.
GYAPJÚ állati eredetű szálak
Mosása: 30℃ fokon, kézmeleg vízben áztatva mosható gyapjú és selyem mosására alkalmas mosószerrel. Öblítőszer alkalmazása megengedett. Mosógép, centrifuga és szárítógép használata nem ajánlott. Az áztatás és öblítés után finoman ki kell belőle nyomkodni a vizet, utána egy nagy törülközőbe lágyan belecsavarni. Nem megszorongatva, mert akkor a szálak megtörhetnek. Teljes száradás után gőzzel kell átvasalni.
„- Hőszigetelő
A gyapjú rosszul vezeti a hőt, ezért kitűnő szigetelő, szélsőséges éghajlati körülmények között is megfelelően klimatizálja viselőjét. A beduin törzsek a sivatagi forróságban gyapjúöltözettel védekeznek a túlmelegedés ellen. Ugyanakkor egy gyapjúkesztyű beljesében meleg maradhat a kezünk, miközben jeges hógolyómaradványok lehetnek ráfagyva kívülről.
- Vízlepergető
Ha nincs vegyi úton teljesen megfosztva természetes lanolintartalmától, egyenesen vízlepergető hatású: a norvég halászok zsírosan font gyapjúból készült kardigánt viselnek, ami így egyszerre melegít és a tenger habjai ellen is védelmet nyújt. - Folttaszító
A vékony lanolinrétegnek hála, a gyapjú kiváló folttaszító tulajdonságú; egy sűrű gyapjúszövet legegyszerűbb tisztítási módja, ha egy természetes sörtéjű kefével felfrissítjük. - Vízszigetelő
A gyapjú saját súlya 30%-ának megfelelő mennyiségű vizet képes felvenni és tárolni anélkül, hogy tapintása nedves érzetű lenne. Egy kiadós esőben sem ázunk bőrig, ha egy réteg gyapjú véd bennünket.
-Hypoallergén
A poratka nem szereti a gyapjút, szívesebben tanyázik meleg, párás környezetben, amit a pamut és egyéb textilek biztosítanak számára. A poratka az asztma és az allergia egyik fő kiváltó oka. - Testszag és penész ellen
A vékony gyapjúholmi – lévén üreges szerkezetű szálak szövedéke – a melegben hatékonyan vezeti el az izzadságot, esélyt sem adva a testszagot okozó baktériumoknak. Ezt a tulajdonságot a textilipar nanotechnológiával igyekszik utánozni, hogy sportruházatot állítson elő. Érdes, pikkelyes felületének köszönhetően pedig a gyapjú természetes anti-mikrobiális tulajonságokkal rendelkezik. - Tűzálló
Kevéssé ismert tulajdonsága a gyapjúnak, hogy nehezen ég, illetve ha már meggyulladt, eloltja önmagát. Emiatt előszeretettel készítenek belőle gyermekruhákat (van, ahol szabvány írja elő a tűzállóságot) és védőruházatot tűzoltók számára. - Tartós
Egy gyapjúszál 20.000-szer hajlítható meg anélkül, hogy elszakadna, ez hétszerte
több, mint a pamut tartóssága, és tízszer annyi, mint a selyemé. - Színtartósság
A gyapjú természetes formájában számtalan szép földszínben jelenik meg, de a festhetősége is kiemelkedő, a legtöbb természetes szálféleségnél jobban veszi fel és tartja meg a festéket.
-Állatbarát
A gyapjú évente újranő a birkákon, ami az állat sérülése nélkül távolítható el. - Fenntartható, környezetbarát
A kíméletes feldolgozási folyamat messze a legkisebb terhelést rója a környezetre, minden egyéb texilipari alapanyaggal szemben. A gyapjú használatával azokat a gazdákat támogatjuk, akik vegyszermentes legelőkön szabadon tartják állataikat.
Sokoldalúsága csodálatra méltó: a legfinomabb szálai a babák bőrét is cirógathatják, az erősebbek akár házként oltalmazhatnak bennünket , mint pl. egy jurta esetében. E méltán megbecsült anyag viselése az írott történelem során mindig is kiváltságos dolog volt. Kortalan népszerűségét igazolja, hogy ma már nem hiányozhat egyikünk ruhatárából sem.”
Mosásáról:
- én kézzel mosom, akármit is ír a cimke
- érzékeny a hőingadozásra, ezért előre kiengedem a vizet, ami kézmeleg, kicsit úgy érzem, amikor a kezemet beleteszem, hogy hűvösebben langyos.
- előre elkeverem benne a Rossmanos rózsaszín flakonos wolle&seide kupaknyi mosószert.
- óvatosan belehelyezem és nyomkodom. Nem dörzsölöm, nem csavargatom. Csak átnyomkodom.
Leengedem alóla a vizet, majd majd kicsit nagyobb kötegekben kinyomkodom belőle a vizet. Kiemelem és engedem az öblítő vizet, ami ugyanolyan hőfokú. Nem csaphideg, hanem langyos de inkább hidegbe hajló langyos. Ebben öblítem. Ugyanúgy leengedem alóla a vizet és hagyom kicsorogni a kendőből is miközben segítem kinyomkodással.
-Nagy törülközőt veszek elő, amit asztalra kiterítek és a kendőt hosszában kettéhajtva (attól függ milyen hosszú) ráhelyezem és feltekerem a törülközőben, mint egy palacsintát. Jól átnyomkodom. Érezni ahogy a törülköző merő víz lesz. - fektetve szárítom egy kinyitott hagyományos szárítón, nem radiátoron se nem tűző napon. Fektetve, nem lógatva szárítása a szálak nyúlásának elkerülése érdekében javasolt.
Jól szellőző árnyékos helyen.
(Mindezt a gyapjúszálak sértetlenségének jegyében teszem: nem szereti a csavarást, dörzsölést, nagy hőingadozást, melegvizet, centrizést se) Kicsit macerának tűnhet – de nekem megéri az eredmény miatt.
A fenti leíráshoz annyit, hogy saját tapasztalat: gyapjú kendőben letett, azzal takart gyerekem sokkal hosszabban aludt mindig. Szerintem nyugtató hatása van. 😉 Rám is jó hatással van. Én pl. gyapjútakaróval takarózva alszom jó mélyen.
SELYEM:
Az anyag a selymet alkotó aminósavak miatt rendkívül bőrbarát. Óvja a bőrt a betegségektől, elnyeli az ultraibolya sugarakat. A legtöbb esetben a legérzékenyebb bőrre sem káros. Kellemes viseletet biztosít azáltal, hogy nyáron hűt, télen pedig melegít. Emellett a kelme igen érősen nedvszívó, ugyanis a saját tömege 30%-ának megfelelő vizet is képes megkötni anélkül, hogy nyirkosnak éreznénk. A selyem szinte eltünteti a verejtéket. Komfortos száraz érzetet ad, segít a hőszabályozásban, biztosítja a bőr légzését, javítja az anyagcsere folyamatokat és a vérellátást. A selyem további előnye a rugalmassága, mivel a selyemszál az egyik legjobban nyújtható természetes anyag.
Elősegíti a bőr anyagcsere folyamatait, támogatja a vérellátást, pozitív hatással van a vérkeringési-, mozgásszervi és reumás panaszokra is. Szerkezete a természetes kollagénhez hasonló. Nyugtató, gyógyító, gyulladáscsökkentő hatása van hámsérülések, bőrbetegségek esetében. A selyem bőrnyugtató és tápláló hatásfokára jellemző, hogy az éveken keresztül csak selyemből készült ruhát viselők bőre észrevehetően feszesebb, puhább és egészségesebb, ráadásul antiallergén.
Mosása: 30℃ fokon, kézmeleg vízben áztatva mosható gyapjú és selyem mosására alkalmas mosószerrel. Öblítőszer alkalmazása megengedett. Mosógép, centrifuga és szárítógép használata nem ajánlott. Az áztatás során folyamatosan, de óvatosan mozgatni kell a ruhát, ugyanis a nedves selyem különösen érzékeny. Legfeljebb öt perc után vegyük ki újra a selymet a kádból, majd öblítsük át hideg, tiszta vízzel.
A nem hosszú idejű áztatás és öblítés után finoman ki kell belőle nyomkodni a vizet, utána egy nagy törülközőbe lágyan belecsavarni. Nem megszorongatva, mert akkor a szálak megtörhetnek. Fektetve, nem lógatva szárítása a szálak nyúlásának elkerülése érdekében javasolt. Teljes száradás (lassú folyamat) után alacsony hőfokon vasalható.
REPREVE környezettudatosság és a fenntartható fejlődés jegyében csakis újrahasznosított, konzumer PET-palackok feldolgozásával előállított, nyomon követhető és a Repreve® által hitelesített mikroszálas poliészterből készül.
Gyorsan szárad és elvezeti a nedvességet, télen-nyáron kellemes viselet. Bár szigetelése nyáron lehet túl sok is, viszont ultraviola fény elleni védelmet biztosít. Előnye, hogy könnyű.
Mosógépben mosható, bármilyen mosószerrel, 30 fokon, és centrizését alacsony fordulatszámon javaslom. A vasalása mellőzhető, vagy maximum alacsony hőfokon, de nem is gyűrődik. Pamuttal keverik, a nedvszívóság és szál erősségének, tartásának javítása érdekében. (Magában repreve szál nyúlik és csúszik)